Komu należy się świadczenie pielęgnacyjne?

Świadczenie pielęgnacyjne to jedno ze świadczeń opiekuńczych, które wypłacane jest osobom sprawującym pieczę nad niepełnosprawnymi członkami ich rodzin. Środki przysługują każdemu, kto zrezygnował z pracy zarobkowej lub nie może jej podjąć ze względu na sprawowanie opieki nad osobą niepełnosprawną (dotyczy to także osób prowadzących gospodarstwo rolne).

Według obowiązujących przepisów świadczenie może pobierać:

– rodzic;

– opiekun prawny;

– rodzina zastępcza spokrewniona;

– dorosłe dziecko (w przypadku niepełnosprawności rodzica);

– osoby spokrewnione w drugim stopniu (dziadkowie, wnuki, siostra, brat), jeśli będą spełnione trzy kryteria:

– rodzice osoby niepełnosprawnej nie żyją, nie ukończyli 18 lat, stracili prawa rodzicielskie lub mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności; – oprócz rodziców nie ma również potomstwa (pierwszy stopień pokrewieństwa), dzieci są małoletnie lub mają udokumentowany znaczny stopień niepełnosprawności;

– nie ma ustanowionego  opiekuna faktycznego i rodziny zastępczej spokrewnionej lub są, ale mają znaczny stopień niepełnosprawności.

Ponadto, mimo ograniczających nas przepisów istnieje możliwość otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej. Zasiłek w takim przypadku może pobierać małżonek, dziecko, rodzeństwo czy wnuki osoby niepełnosprawnej. W tego typu postępowaniach z uwagi na skomplikowaną sytuację prawną pomaga wykwalifikowany w tym zakresie pełnomocnik, który będzie w stanie w postępowaniu administracyjnym, powołując się na odpowiednie zapisy prawne wywalczyć prawo do świadczenia opiekuńczego.

Ważne!

O świadczenie możesz starać się tylko jeden raz. Jeżeli czeka cię proces pozyskania świadczenia na etapie wyższych instancji, nie ryzykuj – powierz sprawę profesjonalistom. Nie zmarnuj swoje szansy.

Jaka jest kwota świadczenia pielęgnacyjnego?

Od stycznia 2022r. kwota świadczenia pielęgnacyjnego

wynosi 2119zł miesięcznie.

Co musi posiadać osoba podopieczna ?

– Orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności/ I grupie niepełnosprawności;

– Wskazania do długotrwałej opieki;

– Zalecenie nieprzerwanego uczestnictwa w procesie leczenia czy rehabilitacji.

Załączniki :

https://www.zasilek2119.pl/gclid=EAIaIQobChMIjYSG8daT9wIVWRDmCh0mMgIyEAAYASAAEgJnxvD_BwE

https://www.gov.pl/web/rodzina/wiadczenie-pielegnacyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *