Czym jest orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności?
Orzeczenie o stopniu znacznym jest to dokument, który uzyskują osoby z naruszoną funkcjonalnością organizmu. Dodatkowo osoba posiadająca orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności wymaga stałej opieki i pomocy innych osób. Co więcej zazwyczaj nie ma możliwości samodzielnej egzystencji.
Jakie instytucje wydają takie orzeczenie?
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydają organy administracji publicznej w postaci powiatowych/miejskich zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności – jako pierwsza instancja oraz wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności – jako druga instancja.
Jakie dokumenty złożyć aby uzyskać orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności?
- wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, wzór dostępny na stronie miejskich ośrodków pomocy społecznej lub urzędów powiatowych tożsamych z Twoim miejscem zamieszkania
- zaświadczenie lekarskie o twoim stanie zdrowia. Wzór dostępny na stronach miejskich ośrodków pomocy społecznej, urzędów powiatowych lub zespołów o orzekaniu o stopniu niepełnosprawności.
UWAGA!!! Zaświadczenie ważne jest 30 dni od dnia, kiedy lekarz je wypełni.
- dokumentację medyczną – na przykład karty informacyjne leczenia szpitalnego,
- inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na ustalenie stopnia niepełnosprawności na przykład opinia psychologiczno-pedagogiczna, zaświadczenie lekarza-orzecznika ZUS.
Co daje orzeczenie o stopniu znacznym?
Osoba posiadająca orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności uzyskuje:
-
możliwość uzyskania odpowiedniego zatrudnienia.
-
prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, dłuższej przerwy w pracy, krótszego wymiaru czasu pracy, możliwość wsparcia działalności gospodarczej lub rolniczej.
-
możliwość uczestniczenia w terapii zajęciowej realizowanej w warsztatach terapii zajęciowej oraz możliwość uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych.
-
dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby.
-
ulgi w podatkach, zniżki w komunikacji, zwolnienie z abonamentu.
-
usługi socjalne, opiekuńcze, terapeutyczne i rehabilitacyjne świadczone przez instytucje pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki.
-
uprawnienia do zasiłku pielęgnacyjnego i innych świadczeń rodzinnych oraz do zasiłku stałego z pomocy społecznej.